Reštaurovanie pre seriál TV JOJ 1890

História čalúnnictva

Ako vznikalo čalúnnictvo

Úplne prvé počiatky čalúnnictva je možné datovať do obdobia starovekého Egypta, z ktorého sa zachovali pozostatky cenných kusov nábytku doplnených látkou.

Už v tomto období vznikla potreba oživenia lavíc či stoličiek poťahom, nie však z estetického hľadiska, ale najmä z funkčného. Čalúnenie malo prioritne za úlohu premeniť tvrdé a často nepohodlné časti zariadenia (prevažne sedacieho nábytku) na komfortné.

Rozvoj čalúnenia v Európe

Obľúbenosť čalúnenia ako techniky výplne a poťahovania nábytku vzrástla hlavne v renesancii a používala sa opäť na sedacie súpravy, kreslá či tróny. Neskôr sa bežným doplnkom patriacim k čalúnenému nábytku stali vankúše, ktoré boli plnené rozličnými materiálmi.

ČalúnnictvoZ histórie je vidieť, že sa čalúnnictvo vyvíjalo najprv spoločne s ďalšími remeslami, primárne so stolárstvom a krajčírstvom. 18. storočie je na jednej strane prelomové z hľadiska rozvoja kooperácie medzi stolármi a čalúnnikmi (jeden predpokladá následnú prácu toho druhého, čomu prispôsobuje tvar a celkový výzor konkrétneho kusu nábytku) a na strane druhej rozmach čalúnnictva ako svojrázneho, samostatného remeselníckeho odvetvia. Dôkazom tohto je aj vznik cechov v danom období.

Nástupom baroka sa poťahovanie prenieslo na ďalšie časti nábytku – stalo sa súčasťou priehradiek na ukladanie, rôznych zásuviek či skríň, ktoré sa vypĺňali a ozdobovali dobovými textíliami.

3 nevyhnuté komponenty potrebné na čalúnenie

  1. Poťahové látky – vyrobené z akéhokoľvek materiálu (textilné, koženkové, kožené,…)
  2. Výplň – rozličné molitany, ktoré zabezpečujú dostatočnú pevnosť, odolnosť a zároveň pružnosť a pohodlie
  3. Doplnky – funkčné klince, ale takisto klince dekoratívne s nápadným zdobením vo vrchnej časti (vyrazené ornamenty či rôzne vzory) alebo potiahnuté nejakou látkou

Zaujímavé fakty o čalúnení

  • Nájdené pozostatky nábytku zo starovekého Egypta sú dôkazom, že už pred naším letopočtom sa vyskytovali čalúnené časti zariadenia v domácnosti
  • Za kľúčový zlom v čalúnení sa považuje vynájdenie pružín na zvýšenie pohodlia pri sedení/ ležaní – tie prešli procesom zdokonaľovania od železných, cez oceľové až po ich nahradenie inými materiálmi, resp. koniec ich používania vo výplni vďaka nástupu polyuretánovej peny
  • Spôsobov, akými je možné poťahovať nábytok je hneď niekoľko: napríklad tzv. hladké čalúnenie alebo prešívanie do rôznych geometrických tvarov (štvorec, kosoštvorec) – záleží len na voľbe zákazníkov
  • Dnes sa používa množstvo dekoračných doplnkov, výrazných gombíkov, popruhov a ďalších ozdobných prvkov
  • Automatizácia a rozvoj moderných technológií umožnili optimalizáciu procesu čalúnenia a ponúkli nové možnosti, ako a čím vypĺňať a poťahovať jednotlivé kusy nábytku či dokonca interiéru áut!
© 2010-2024 BEA čalúnnictvo s.r.o., 0905 532 873, bea@beacalunnictvo.sk